Zalety patelni żeliwnej

W każdej kuchni muszą znaleźć się odpowiednie rodzaje sprzętów. Wśród niezbędnych akcesoriów wymienić należy patelnie. Obecnie w sprzedaży dostępne są rozmaite ich modele, które różnią się między innymi rodzajem materiału, z którego zostały wykonane. Do tych uważanych za jedne z najlepszych zalicza się patelnie żeliwne.

Na patelnie żeliwne stawia coraz więcej kobiet. Nie odstrasza nawet naprawdę wysoka cena. Wiele osób zapyta, czym spowodowana jest tak wielka popularność żeliwnych patelni? Spróbujmy znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Jeszcze nie tak dawno największą popularnością cieszyły się patelnie teflonowe. Jeśli zamierzasz wykorzystywać swoją patelnię do czegoś więcej niż tylko pospieszne smażenie jajecznicy, postaw na patelnie żeliwne.

CHASSEUR - Patelnia żeliwna emaliowana ø 28 cm, czerń
CHASSEUR – Patelnia żeliwna emaliowana ø 28 cm, czerń

Trwałość

Patelnia żeliwna to inwestycja na lata. Jeżeli tylko będziesz się z nią odpowiednio obchodzić, możesz być pewny, że służyć będzie bardzo długo. Niektórzy pokuszą się nawet o stwierdzenie, że przeżyją swojego właściciela, gdyż doskonale znoszą intensywne użytkowanie. Nie rysują się, nie pokrywają zadrapaniami. Trzeba naprawdę wielkiej siły i mnóstwa samozaparcia, aby ją zniszczyć.

Naturalność

Patelnie z żeliwa pozbawione są niepotrzebnych chemicznych dodatków, które mogą negatywnie odbijać się na jakości posiłków. Bez wątpienia są to najbardziej ekologiczne patelnie, jakie tylko można znaleźć w sprzedaży.

Uniwersalność

Po taką patelnię można sięgnąć niezależnie od tego, z jakiego typu kuchenki korzystamy. Mogą one być stosowane zarówno na tych gazowych, indukcyjnych czy ceramicznych. W każdym przypadku sprawdzi się doskonale, zapewniając pyszne potrawy.

Świetne przewodnictwo ciepła

To jedna z największych zalet patelni wykonanych z żeliwa. Rozgrzewają się one równomiernie i powoli, ale też stygną długo. Nawet po kilkunastu minutach od zdjęcia z ognia potrafią być jeszcze ciepłe. W efekcie proces przygotowywania potrawy jest dużo prostszy. Trzeba jednak pamiętać, że pierwsze przygody z patelnią żeliwną mogą być trudne i nieudane. Po kilku próbach szybko jednak zorientujesz się jak smażyć na niej smażyć.

BROIL KING - Żeliwna patelnia do fajity
BROIL KING – Żeliwna patelnia do fajity

Waga

Patelnie żeliwne ważą naprawdę sporo. Nie brakuje osób, które uważają, że jest to wada. Tymczasem trzeba powiedzieć, że znaczny ciężar to ogromna zaleta. Taka patelnia jest bardzo stabilna. Przypadkowe wylanie zawartości zdarza się bardzo rzadko. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że istotnie zwiększa to bezpieczeństwo korzystania z kuchni.

Patelnie żeliwne to akcesoria, w które powinna zaopatrzyć się każda pani domu. Ten spory wydatek naprawdę szybko się zwraca – korzystać będziesz z niej latami. Żeliwo jest trwałe, odporne na uszkodzenia i idealnie sprawdza się podczas procesu smażenia. Tej decyzji, żdna pani domu nie będzie żałować.