Mięso gotowane na parze – co je różni od smażonego?

Jedną ze zdrowszych technik przyrządzania żywności jest gotowanie na parze. Większości z nas wydaje się, że tak przygotowywać można jedynie warzywa. Tymczasem okazuje się, że równie smaczne i zdrowe może być ugotowane na parze mięso. Smakuje nie tylko wybornie, jest soczyste, delikatne, ale również zachowuje wszystkie cenne dla organizmu składniki odżywcze.

Tradycyjne gotowanie a straty witamin i minerałów

Eksperci od żywienia przyjmują, że w czasie smażenia mięso traci blisko czterdzieści procent cennych składników. Na zniszczenia najbardziej podatna jest witamina C oraz te witaminy, które zalicza się do grupy B. Na patelnię dostaje się również nieco tych, które rozpuszczalne są w tłuszczach. Zalicza się do nich witaminę A oraz E. Dla ciekawostki warto dodać, że nawet blanszując różnorakie produkty żywieniowe, doprowadzamy do znaczących strat.

Co można przyrządzić na parze?

W czasie gotowania na parze produkty żywnościowe wystawione są na działanie temperatury przekraczającej sto stopni. To właśnie z tego powodu są błyskawicznie gotowe do spożywania. Na parze większość z nas gotuje wyłącznie warzywa. Tymczasem okazuje się, że bez najmniejszych obaw można tak przyrządzić również mięso. Wprawdzie najlepiej nadają się delikatne jego gatunki, jak na przykład drób czy cielęcina, ale nie oznacza to, że nie można przyrządzić tak wieprzowiny czy wołowiny. Również dodatki do mięsa ugotujemy na parze. Mogą to być zarówno ziemniaki – tak cenione przez Polaków – jak i ryż. Tutaj warto postawić na basmati oraz jaśminowy. Przyrządzane na parze smakują wyjątkowo smacznie.

FISSLER - Vitavit Edition - Szybkowar 8 l + wkład do gotowania na parze z dziurkami Ø26 cm
FISSLER – Vitavit Edition – Szybkowar 8 l + wkład do gotowania na parze z dziurkami Ø26 cm

Jak doprawić mięso, które zamierzamy gotować na parze?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że pod żadnym pozorem nie należy go solić – po sól możemy sięgnąć dopiero, kiedy nasza potrawa wyląduje na talerzu. Nie warto natomiast ograniczać się, jeśli chodzi o zioła. Idealnie sprawdzą się zarówno te świeże, jak i suszone. Wszystko uzależnione jest oczywiście od naszego gustu. Może być włoska bazylia czy oregano, aromatyczne zioła prowansalskie, czy ceniony i znany w Polsce od lat lubczyk. Dla smaku można dołożyć do mięsa kostkę bulionową. Tego rozwiązania nie poleca się jednak tym, dla których gotowanie na parze to przede wszystkim sposób na zdrowy posiłek. Chcąc uzyskać wyjątkowy smak mięsa, wodę, z której będzie wytwarzała się para, można zmieszać z wytrawnym winem.

Sprzęt, który nam się przyda

Chcąc ugotować mięso na parze, koniecznie trzeba sięgnąć po odpowiednie akcesoria. Początkującym, którzy dopiero oswajają się z tą metodą przygotowywania potraw, wystarczy wykonana z dobrej jakości metalu wkładka, którą umieszcza się na garnku. Jeżeli nasze potrawy mają mieć orientalny charakter, wystarczy sięgnąć po bambusowe koszyczki. Najlepszy i najwygodniejszy w użyciu jest jednak garnek do gotowania na parze. Jego specjalna konstrukcja sprawia, że proces przyrządzania potrawy jest banalnie prosty, a ryzyko oparzenia wydobywającą się z garnka parą – niewielkie.

WMF - Vitalis - Garnek do gotowania na parze Ø28 cm - 5,0 l
WMF – Vitalis – Garnek do gotowania na parze Ø28 cm – 5,0 l