Garnki na przestrzeni lat – czego używano kiedyś ?

Pierwsze garnki powstawały już w starożytności. Lepiono naczynia z gliny i wielu innych materiałów, dzięki czemu można było przygotowywać rozmaite dania. Dzisiaj mamy zupełnie inne technologie i możliwości. Warto jednak wiedzieć, na jakie garnki opłaca się postawić i jakie tradycje mamy tutaj do wykorzystania. Komfort gotowania, z którym dzisiaj mamy do czynienia to efekt wielu przemian w sztuce garncarskiej.

Garnki żeliwne wczoraj i dziś

Obecnie mamy do czynienia z powrotem do garnków żeliwnych, dlatego warto się im nieco bliżej przyjrzeć. Przede wszystkim są nam bardzo dobrze znane. Używały ich nasze babcie czy prababcie. To bardzo solidne garnki, które jednocześnie zapewniają nam bardzo zdrowe i komfortowe gotowanie. Nie mamy tutaj żadnych szkodliwych dodatków, więc jeśli cenimy sobie zdrowy styl życia, to jak najbardziej warto mieć to wszystko na uwadze i zdecydować się na takie garnki żeliwne. Podobnie jak przed laty, tak i dzisiaj, w epoce nowoczesności, sprawdzą się po prostu doskonale.

LE CREUSET - Cherry Red - Garnek żeliwny owalny Ø31 cm - 6,3 l - wiśnia
LE CREUSET – Cherry Red – Garnek żeliwny owalny Ø31 cm – 6,3 l – wiśnia

Stawiaj na jakość

Wysoka jakość, jeśli chodzi o garnki to podstawa. Kiedyś wyrabiane były z różnych tworzyw, dlatego mogły się kruszyć, różnie reagować na temperaturę czy inne czynniki zewnętrzne. Dzisiaj mamy do czynienia z nowoczesnymi technologiami, dzięki czemu możemy zapewnić sobie znakomite właściwości i funkcje, dzięki którym gotowanie, pieczenie czy smażenie nie ma niemal żadnych ograniczeń. Warto zatem śledzić nowości, jakie pojawiają się na rynku garnków, a na pewno wybierzemy dla siebie odpowiednie modele.

FISSLER - Protect Steelux Premium - Patelnia Ø24 cm
FISSLER – Protect Steelux Premium – Patelnia Ø24 cm

Nowoczesne garnki emaliowane

Niezwykle modne są dzisiaj także garnki emaliowane, które urzekają bogactwem wzorów i kolorów, a także wysokiej jakości garnki ze stali nierdzewnej. Producenci zapewniają nam atrakcyjną paletę kolorów, a nawet rozmaite kształty, więc rzeczywiście możemy się cieszyć bardzo dużym asortymentem do kuchni. Warto się zastanowić nad tym, jakie trendy najbardziej nam się podobają, a na pewno w najnowszych kolekcjach znajdziemy dla siebie coś odpowiedniego pod każdym względem.

FISSLER - Paris - 6-częściowy zestaw garnków
FISSLER – Paris – 6-częściowy zestaw garnków

Garnki i szybkowary

Oprócz garnków mamy dzisiaj także do czynienia ze wspaniałymi szybkowarami. W ten sposób można gotować na zupełnie innym poziomie. Warto zapoznać się z takimi urządzeniami, gdyż to nie tylko szybkość, ale także zdrowie. Warzywa nie tracą swoich cennych właściwości, dlatego jeśli chcemy zapewnić swojej rodzinie to, co najlepsze, warto wybrać właśnie szybkowary, a na pewno odkryjemy magię gotowania w nowoczesnej formie.

WMF - Perfect Pro - Szybkowar 6,5 l
WMF – Perfect Pro – Szybkowar 6,5 l

Garnki w starym stylu

Dzisiaj na wystawach w muzeach możemy obejrzeć starodawne dzieła sztuki garncarskiej. Niektóre z nich urzekają pięknymi rzeźbami, dlatego warto sobie te czasy wyobrazić. Dzisiaj mamy do czynienia z wieloma bardzo innowacyjnymi rozwiązaniami, jakie pozwoliły nam przenieść gotowanie na zupełnie inny poziom. Warto zdecydować się na takie garnki, jakie nam najbardziej pasują. Można wybrać garnki żeliwne, ze stali nierdzewnej, a także na garnki w starym stylu, dzięki czemu dopasujemy kolekcję do swoich własnych oczekiwań.

CHASSEUR - Modern - Garnek żeliwny 5,5 l - popiel
CHASSEUR – Modern – Garnek żeliwny 5,5 l – popiel